پانسیون و سالن مطالعه سمر

فضای کار اشتراکی چیست؟

فضای کار اشتراکی چیست؟

فضای کار اشتراکی یکی از مفاهیم جدید و مدرنی است که در ادبیات نوین کسب و کار جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

این روزها بسیاری از جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با ایده‌هایی نو برای درآمدزایی و خلق ارزش وارد دنیای کار می‌شوند و سعی می‌کنند ایده خود را به کسب و کاری ارزش آفرین تبدیل کنند، یکی از اولین موانعی که این جوانان با آن رو به رو می‌شوند فضایی برای کارکردن است.

فضاهای کار اشتراکی یا Coworking Space کمک می‌کنند تا فریلسنرها و تیم‌های استارتاپی جوان از نگرانی مکان مناسب برای جلسات گروهی و ملاقات‌های کاری خود خلاص شوند و  انرژی خود را صرف خلق ایده و پیشبرد کار کنند.

این فضای کاری کاملاً نو مورد اقبال افرادی است که تازه وارد دنیای کار شده‌اند و نمی‌توانند هزینه سنگین اجاره دفتر کار ثابت را بپردازند، یا افرادی که ماهیت کسب و کارشان طوری است که به رفت و آمد مشتری نیازی نیست و فقط دفتر کوچکی برای استقرار موقت می‌خواهند.

البته عده زیادی از فریلنسرها با کار کردن در خانه یا دورکاری موافقند و نیازی به دفتر و محل ثابت کار ندارند اما برخی دیگر معتقدند دورکاری محض در خانه به معنای دور افتادن از جمع‌های تخصصی و از دست دادن فرصت  تعاملات کاری و شبکه سازی است و ترجیح می‌دهند بخشی از وقت خود را در چنین فضاهایی بگذرانند.

جایی برای کار تیمی | خانه سمر | سالن مطالعه سمر | پانسیون مطالعاتی سمر

در این نوع از دفاتر کار می‌توان میزی را جداگانه و مستقل اجاره کرد و به کار پرداخت یا اینکه در کنار هم تیمی‌ها یا اشخاص متفاوت دیگری که در همان فضای مشترک مشغول کار هستند نشست، انگیزه و الهام گرفت و حلقه ارتباطات را توسعه داد.

معمولاً در فضای کار اشتراکی چیدمان متنوعی دیده می‌شود انواع میزهای یک یا چندنفره، صندلی‌های بسیار راحت و کژوال، مبلمان رسمی و اداری، گوشه‌هایی برای جمع‌های دوستانه، اتاق جلسات، سالن کنفرانس، کافی شاپ، مکانی برای استراحت و حتی اتاقی برای بازی و تفریح.

از آنجاییکه یک فضای کار اشتراکی قوانین سخت و خشک شرکت‌ها و سازمان‌های سنتی را
ندارد و جایی است مثل خانه، راحت و خودمانی معمولاً در طراحی این فضاها هم این حس القا می‌شود؛ از اتاق‌های مجزا و دیوارهای جدا کننده خبری نیست و دفاتر کار مستقل و ایزوله از محیط هم کمتر دیده می‌شود.

این فضاهای کاری نوین نیازهای طیف گسترده‌ای از افراد را پوشش می‌دهند، مثلاً مربیانی که به دنبال برگزاری رویداد یا کارگاه‌های مهارت آموزی هستند یا مدرسینی که می‌خواهند دوره‌های آموزشی کوتاه یا بلندمدت خود را در فضایی نو و خلاق برپا کنند.

سرای کار و دیدار سمر هم یکی از ارائه دهندگان خدمات فضای کار اشتراکی در تهران است که برگزاری انواع کارگاه‌های رشد، یادگیری و مهارت آموزی یکی از رویدادهای مورد توجه آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

×
×

سبد خرید