پانسیون و سالن مطالعه سمر

پانسیون‌های مطالعاتی چه فرقی با کتابخانه‌ها دارند؟

پانسیون‌های مطالعاتی چه فرقی با کتابخانه‌ها دارند؟

پانسیون‌های مطالعاتی چه فرقی با کتابخانه‌ها دارند؟

کتابخانه‌ها معمولاً پناهگاه دانش‌آموزان و دانشجویان و حتی افراد دیگر در برابر محیط‌های شلوغ و پرسروصدایی است که مطالعه‌کردن در آن‌ها تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. مسئله اینجاست که این سالن‌های عمومی نیز همه‌ی نیازها را برای مطالعه‌ی درست‌وحسابی و مطلوب رفع نمی‌کنند . ازاین‌رو است که پانسیون‌های مطالعاتی یا سراهای مطالعه شروع به کار کرده‌اند. استقبال زیادی هم از آن‌ها شده است. در واقع پانسیون‌های مطالعاتی همان کتابخانه‌ها هستند اما از نوع پیشرفته‌تر که با طراحی‌های خاص‌تری مورداستفاده قرار می‌گیرند و امکانات گسترده‌تر و تخصصی‌تری دارند.

پانسیون‌های مطالعاتی چه فرقی با کتابخانه‌ها دارند؟

اولین مزیت پانسیون مطالعاتی نسبت به کتابخانه‌ها، راحت‌تربودن مطالعه در طولانی‌مدت است. در این فضاها به همه‌ی چالش‌های فیزیکی و غیرفیزیکی ممکن برای صرف زمان طولانی جهت مطالعه فکر شده است. سراهای مطالعاتی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با برطرف‌کردن تمام نیازها، بتوان ساعات زیادی در این مراکز بدون مشکل و پیش‌آمد عارضه‌ی فیزیکی و روانی وقت گذراند و با بازدهی بالا و بدون احساس درد و خستگی به فعالیت ادامه داد.

به‌جز مسائل فیزیکی، پانسیون فرصت اجتماعی‌شدن را هم پیش روی ما می‌گذارد. هر سرای مطالعه علاوه بر مزیت‌های علمی و مطالعاتی‌اش، به‌دلیل فضاهای جانبی‌ای که دارد، بستر تعامل با دیگران و تقویت روحیه‌ی اجتماعی را هم فراهم می‌کند. اگرچه در کتابخانه‌ها تعامل‌نداشتن با دیگران یک اجبار است، در سراهای مطالعاتی، اجتماعی‌بودن یک امکان است. یعنی اگر فردی نخواهد هیچ تعاملی با دیگران داشته باشد، به‌راحتی می‌تواند روند مطالعه‌ی خودش را پیش ببرد.

درست در نقطه‌ی مقابل، کسی که نمی‌تواند ساعت‌ها بدون تعامل بنشیند و با کسی حرف نزند، امکان گپ‌زدن با دیگران را دارد. این اتفاق به دو شکل صورت می‌گیرد. اول آنکه هرکسی در میان زمان‌های مطالعه‌ی خودش به استراحت و معاشرت با دیگران نیاز دارد و این فضا باید از نظر فیزیکی جدا از اتاق‌های مطالعه و یادگیری باشد. نکته‌ی دوم هم کلاس‌ها و دوره‌های جمعی‌ای است که در این خانه‌ها برگزار می‌شود و افراد می‌توانند در آن شرکت کنند.

پانسیون‌های مطالعاتی چه فرقی با کتابخانه‌ها دارند؟ (6)

حضور افراد در کتابخانه ممکن است باعث افتادن در دام حواشی ذهنی شود؛ بدین شکل که ما خودمان را با دیگران مقایسه کنیم یا حضور افراد غریبه فشار روانی برایمان داشته باشد. در بهترین حالت، ممکن است خودمان را در میان تعداد زیادی از افراد ببینیم که همان کار ما را انجام می‌دهند؛ بدون اینکه همراهی‌ای بینمان باشد.

تفاوت های سالن مطالعه با پانسیون مطالعاتی

در پانسیون مطالعاتی اما دقیقاً نقطه‌ی مقابل این مسئله وجود دارد. حضور افراد مفهوم «همراهی» را به ذهن شما می‌رساند. به‌طور کلی، فضای پانسیون‌ها صمیمی و دوستانه است و اتفاقات مشترکی که در آن رخ می‌دهد، انگار شما را درون یک خانواده‌ی جدید می‌برد؛ خانواده‌ای که میزان رابطه‌تان با آن‌ها را خودتان تعیین می‌کنید.

نکته‌ی دیگری که علاوه بر موارد بالا وجود دارد، تفریح و استراحت است. معمولاً آب‌سردکن‌ها تنها امکانی هستند که در کتابخانه‌ها برای استراحت و نفس‌تازه‌کردن افراد وجود دارند. پانسیون‌های مطالعاتی اما شامل حیاط‌های باصفا، اتاق خواب و استراحت و حتی در برخی موارد دارای کافه و غذاخوری هستند که خیالتان را بابت استراحت و تفریح راحت می‌کند.

پانسیون‌های مطالعاتی چه فرقی با کتابخانه‌ها دارند؟ (4)

 

پانسیون‌های مطالعاتی چه فرقی با کتابخانه‌ها دارند؟

یکی دیگر از ویژگی‌های پانسیون‌های مطالعاتی نسبت به کتابخانه‌ها، ظرفیت کمتر آن‌هاست. عمومی‌بودن سالن‌های مطالعه گاهی باعث برهم‌خوردن سکوت، آرامش و تمرکز حین درس‌خواندن می‌شود؛ در صورتی که محدودیت ظرفیت سراهای مطالعه باعث می‌شود آرامش و سکوت در این مکان‌ها تضمین‌شده باشد. این نکته را هم اضافه کنیم که ساعات کاری پانسیون‌ها از کتابخانه‌ها منعطف‌تر است.

در نهایت، امتیاز دیگر سرای مطالعاتی نسبت به سالن عمومی و کتابخانه، حضور ناظران و سرپرستان بانشاط و مجرب است که برای راحتی حال شما تلاش و پیگیری می‌کنند. حضور شخص متخصصی که بر مطالعه‌ی ما نظارت داشته باشد، همیشه در دسترسمان باشد و به بهترشدن عملکردمان کمک کند. از سمتی مایه‌ی دلگرمی و قوت قلب و از سویی عامل نگه‌داشتن ما در مسیر درست است؛ درست عین یک مشاور دلسوز.

هم چنین مراجعه کنید به چرا اتاق خودمان جای مناسبی برای مطالعه‌ی درسی نیست؟

به‌قلم: مریم شیخ‌زاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

×
×

سبد خرید