پانسیون و سالن مطالعه سمر

پانسیون مطالعاتی چیست؟
پانسیون مطالعاتی سمر

پانسیون مطالعاتی چیست؟

پانسیون مطالعاتی مکانی است که بطور خاص برای مطالعه در نظر گرفته شده است. اگر کنکوری باشید یا دانش آموز کنکوری در خانه داشته باشید ممکن است کلمات پانسیون مطالعاتی و سالن مطالعه برایتان آشنا باشد.

واقعیت این است که هرکس محیط یا شرایط متفاوتی را برای مطالعه ترجیح میدهد و همه دانش آموزان برای درس خواندن نیازمند مکان یا سالن ویژه‌ای مخصوص مطالعه نیستند اما اگر پانسیون مطالعاتی را به عنوان یکی از اختصاصی‌ترین مکان‌ها برای مطالعه مؤثر در نظر بگیریم که در سال‌های گذشته بسیار مورد توجه دانش آموزان کنکوری قرار گرفته خوب است با ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم.

پانسیون مطالعاتی یک سالن مطالعه مجهز و استاندارد

سالن مطالعه اصلی‌ترین بخش یک پانسون مطالعاتی است. فضایی مانند کتابخانه برای مطالعه و درس خواندن در سکوت.

اینجا هم مانند کتابخانه تعدادی میز و صندلی چیده شده است. هر چه تعداد این میزها کمتر و با مساحت کلی سالن متناسب باشد شما در هنگام مطالعه فضای خصوصی تری خواهید داشت.

رعایت استاندارد در ابعاد میزها و صندلی‌های ارگونومیک از مهمترین مسائلی است که یک پانسیون مطالعاتی باید به آن توجه کند.

برخی سالن‌های مطالعه از نور طبیعی و چشم انداز ذلپذیری برخوردار هستند. مثل بخش‌هایی از سرای مطالعه سمر که طرفداران زیادی هم دارد. اما به هر حال یک سالن مطالعه مجهز باید نورپردازی مناسب و نور نقطه‌ای قابل تنظیم برای هر میز را در نظر بگیرد.

محلی برای درس خواندن گروهی در پانسیون مطالعاتی

بسیاری از دانش آموزان ترجیح میدهند بعضی دروس را با دوست خود بخوانند یا بلند خوانی کنند که بطور طبیعی در سالن اصلی مطالعه امکان این کار وجود ندارد؛ بسیار مناسب است که پانسیون مطالعاتی مکانی برای درس خواندن‌های دو سه نفره و احتمالاً رفع اشکال و بحث بر سر موضوعات درسی داشته باشد تا دانش آموزان بتواند گاهی اوقات در قالب گروه‌هایی کوچک مطالعه کنند.

غذاخوری در پانسیون مطالعاتی

در سالن‌های مطالعه معمولا محلی برای صرف تغذیه و پذیرایی از دانش آموزان در نظر گرفته می‌شود. هر چه محل غذاخوری اختصاصی تر و در فضایی جداگانه و دور از سالن مطالعه اصلی باشد بهتر است.

معمولا در پانسیون‌های مطالعاتی پذیرایی صبحانه مختصری وجود دارد و میان وعده‌هایی هم به صورت مجانی یا خریدنی در دسترس دانش آموزان است.

استراحت در پانسیون مطالعاتی

در برنامه‌های مطالعاتی فشرده مثل آمادگی برای کنکور دانش آموزانی که معمولا دچار کمبود خواب هستند یا از پی نشستن‌های طولانی خسته شده‌اند، لازم است جایی برای استراحتی کوتاه و تجدید قوا داشته باشند.

معمولا یک پانسیون مطالعاتی استاندارد محلی هم برای استراحت و رفع خستگی در کنار سالن مطالعه‌اش دارد.

اتاق راحت‌سرا در سمر هم چنین جایی است.

محلی برای مطالعه برنامه ریزی شده و هدفمند

در سالن‌های مطالعه نظم و برنامه ریزی دقیقی وجود دارد و دانش آموزان موظف هستند طبق برنامه سالن پیش بروند. مثلاً در بازه‌های زمانی ۲ ساعت مطالعه و سپس ده دقیقه استراحت کنند. این حالت برای حفظ نظم و پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری در سالنی که تعداد زیادی دانش آموز در آن حضور دارند بسیار مهم است.

علاوه بر اینکه کمیت و ساعات حضور دانش آموزان در پانسیون مطالعاتی پایش می‌شود و به اطلاع خانواده‌ها می‌رسد کیفیت مطالعه هر دانش آموز هم معیاری است که باید به آن توجه شود. معمولاً حضور دائمی مشاور در سالن مطالعه به همین منظور است.

در سرای مطالعه سمر در کنار مشاورین با تجربه از دانش آموزان موفق و رتبه‌های برتر سال‌های گذشته برای کمک به دانش آموزان در برنامه ریزی درسی و حفظ انگیزه برای درس خواندن بهره می‌بریم.

دیدگاهتان را بنویسید

×
×

سبد خرید