پانسیون و سالن مطالعه سمر

چهار نکته برای مکان مطالعه

چهار نکته برای مکان مطالعه

یکی از نکات کلیدی برای مطالعه موثر مکان مطالعه است.

ممکن است مکان ایدئال مطالعه شما با مکان ایدئال برای دوست‌تان متفاوت باشد. ممکن است شما مطالعه در جایی خصوصی یا حتی خیلی آرام را دوست نداشته باشید اما می‌خواهید مطمئن شوید که در مکانی مطالعه می‌کنید که به یادگیری شما کمک می‌کند، به شما تمرکز می‌دهد و حواس شما مرتب پرت نمی‌شود.

برای بسیاری از افراد مطالعه در خانه و جایی که عوامل حواس پرتی در آنها زیاد است کار مشکلی است. اما از آنجا که هرکس سلیقه خاصی در مطالعه دارد نمی‌توان دستورالعمل کلی برای همه ارائه کرد و این انتخاب باید بر اساس ترجیحات فردی صورت گیرد. این نوشته راهنمایی است برای انتخاب یک مکان مطالعه مناسب جایی که می‌تواند شبیه به سرای مطالعه سمر باشد.

هر کس سلیقه خاصی برای مکان مطالعه خود دارد. 

برخی ترجیح می‌دهند که پشت یک میز مطالعه کنند و برخی دیگر نشستن روی زمین را بیشتر می پسندند. بعضی مطالعه در فضای آرام و در سکوت را دوست دارند و برخی مطالعه با دوستان را ترجیح می دهند. 

مستقل از نوع علاقه‌مندی مکان ثابتی برای مطالعه خود در نظر بگیرید. هرچند ممکن است کمی خسته کننده بنظر برسد، اما اینکار در ایجاد یک روال ثابت برای مطالعه مفید و شرطی شدن مغز شما موثر است. این کار عادت خاصی را در  مطالعه ایجاد می‌کند و باعث خواهد شد به تلاش کمتری برای حفظ انگیزۀ مطالعه نیاز باشد یعنی هر بار که وارد فضای مطالعه اختصاصی خود می‌شوید مغز شما ناخودآگاه فرمان نشستن و درس خواندن را صادر می‌کند.

مطالعه برای ساعت‌های طولانی در یک محیط آزاردهنده نامطلوب است. 

به همین دلیل باید مکانی برای مطالعه پیدا کنید که راحت باشد. لازم است در هنگام مطالعه دقت کنید که به هیچ عنوان کمر، مچ، گردن و سایر قسمت‌های بدن شما در حالت نامناسب قرار نگرفته باشد، حتی احساس اندکی ناراحتی می‌تواند در بلند مدت منجر به مشکلات جسمی شوند.

به نور محیط مطالعه خود توجه کنید زیرا مطالعه در محلی با نورپردازی ضعیف حتی اگر سایر معیارهای محیطی مناسب باشند دشوار است و در ساعات طولانی باعث خستگی زودرس و آسیب‌های چشمی خواهد شد.

بهتر است که لوازم مورد نیاز برای مطالعه و یادداشت برداری مثل قلم و کتاب و هر چه که برای مطالعه نیاز دارید را در نزدیکی خود بگذارید تا مجبور نباشید مرتب از جا بلند شوید و تمرکز خود را از دست بدهید.

میز و صندلی‌های ارگونومیک، نور محیطی و نقطه‌ای مناسب، لاک باکس برای قراردادن کتاب‌ها و وسایل مورد نیاز، هوای مطبوع و بوی خوش از جمله امکانات خانه مطالعه سمر است که برای ایجاد راحتی شما هنگام مطالعه در نظر گرفته شده است.

هر فرد دارای سبک یادگیری، روش‌ها و علایق مطالعه منحصر به فرد است.

 باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد مکان مطالعه بدانید که سلیقه شما چیست؟

لازم است تا پس از انتخاب یک محیط مطالعه مناسب در مورد آن ارزیابی های مکرر انجام دهید تا تعیین کنید که ویژگی‌های مکان مطالعه شما در کیفیت یادگیری شما موثر بوده است یا خیر اگر فکر می‌کنید که مکان مطالعه شما آن گونه که باید و شاید مناسب نیست آن را تغییر دهید.

برای مطالعه خود قوانین شخصی تنظیم کنید. 

پس از ایجاد این  قوانین از والدین یا سایر اعضای خانواده و دوستان خود بخواهید که با شما همراهی کنند. یک قانون معمول که بسیاری از افراد برای خود تعیین می کنند بازه‌های زمانی مشخص با در نظر گرفتن زمانی کوتاه برای استراحت است.

این روال در سرای مطالعه سمر و سالن‌های مطالعه یا پانسیون‌های مطالعاتی رایج است و شیوه کارآمدی برای بالا رفتن ساعات مطالعه دانش‌آموزان است به خصوص برای دانش آموزان کنکوری که به دنبال بهترین مکان برای مطالعه و بهبود کیفیت ساعات مطالعه خود هستند.

منبع:  educationcorner.com

دیدگاهتان را بنویسید

×
×

سبد خرید