پانسیون و سالن مطالعه سمر

۶ راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز

۶ راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز

۶ راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز – حتماً تابه‌حال برایتان پیش آمده است که موقع درس‌خواندن، دائم حواستان پرت شود و احساس کنید درسی که خوانده‌اید را کامل یاد نگرفته‌اید. این اتفاق اغلب زمانی رخ می‌دهد که تمرکز کافی نداشته باشیم. ما انسان‌ها برای انجام درست و بدون نقص کارها، باید درست‌وحسابی تمرکز داشته باشیم؛ فرقی هم نمی‌کند که آن کار آشپزی باشد یا درس‌خواندن برای کنکور. هر فردی هم با یک روش خاص و در یک محیط مختص به خودش می‌تواند حواسش را جمع کند و تمرکز بیشتری داشته باشد. اما راهکارهای عمومی‌ای وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانیم هنگام درس‌خواندن بهتر تمرکز کنیم، بازدهی بیشتری داشته باشیم و در نهایت درس را به‌طور کامل متوجه شویم.

  1. برنامه‌ریزی درسی

داشتن برنامه‌ای واضح و منعطف از آن چیزهایی است که نه‌تنها برای درس‌خواندن، بلکه به افزایش بهره‌وری ما در کل زندگی کمک می‌کند. برای خودتان برنامه‌ریزی کنید. درس‌هایی که باید بخوانید را در جایی یادداشت کنید و آن‌ها را به‌صورت لقمه‌های کوچکی که باید در یک روز بخوانید دسته‌بندی کنید. سپس در دفتری تاریخ روزها را ثبت کرده و بسته به میزان توانایی و نیازتان، برای هر روز میزان درسی را که باید بخوانید، مشخص کنید. همچنین انعطاف در برنامه‌ها فراموش نشود! بالاخره یک‌سری اتفاقات غیرمنتظره هم هستند که باید در نظرشان گرفت؛ اما تمام سعی‌تان را بکنید که به برنامه متعهد باشید. وقتی می‌دانید در هر روز چه‌مقدار از چه درسی را باید بخوانید، ذهنتان متمرکزتر و بازدهی‌تان بیشتر می‌شود.

6 راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز (1)

  1. خواب خوب

خواب کافی و باکیفیت در تمام جنبه‌های زندگی ما تأثیرگذار است. انرژی بیشتری برای شروع روزمان به ارمغان می‌آورد و حوصله و دقت را چاشنی کارهایمان می‌کند. به مطالعه‌کردن در زمان خستگی و خواب‌آلودگی که اصلاً فکر نکنید. اگر از برنامه‌تان عقب مانده بودید و احساس خستگی هم می‌کردید، مستقیم به‌سراغ نوشیدن قهوه نروید! به‌زور بیدارماندن فقط شکنجه‌دادن خود است. استراحت کنید و بعد از آنکه سرحال شدید، با تمرکز بیشتر بخوانید و عقب‌ماندگی از برنامه را جبران کنید. یکی از ۶ راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز، همین خواب کافی و باکیفیت است.

6 راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز (1)

  1. ورزش

اندورفین هورمونی است که باعث ایجاد حس خوب و آرامش در بدن می‌شود. مثلاً وقتی با دوستانتان حرف می‌زنید و می‌خندید، اندورفین در بدنتان ترشح می‌شود و به همین دلیل است که معمولاً بعد از وقت‌گذرانی با دوستانمان حالمان خوب است. یکی از کارهایی که باعث ترشح اندورفین در بدن می‌شود، ورزش‌کردن است. فعالیت بدنی و ورزش به ما کمک می‌کند برای مدت بیشتری سرحال و پر‌انرژی بمانیم؛ این دقیقاً خلاف تصور عمومی‌ای است که فکر می‌کند ورزش خستگی می‌آورد. اختصاص‌دادن زمانی برای ورزش در برنامه‌ی درسی‌تان، به افزایش تمرکز و بهره‌وری شما کمک می‌کند. نیازی نیست که سنگین و منظم ورزش کنید؛ انجام فعالیت سبک بدنی و حرکات کششی می‌تواند هم برای سلامت جسمتان مفید باشد، هم باعث ترشح اندروفین، کم‌شدن اضطراب و در نهایت تمرکز بیشتر و بهتر شود.

 

  1. دوری از فضای مجازی

شبکه‌های مجازی و پیام‌رسان‌ها به‌راحتی می‌توانند تمرکز ما را از بین ببرند و فکرمان را درگیر کنند. پیشنهاد ما این است که هنگام مطالعه، تلفن همراه را کنار بگذارید. حتی صدای پیام‌ها را ببندید تا متوجه آن هم نشوید. اصلاً استفاده‌ی جالب‌تری از موبایلتان بکنید؛ با دوربینش از درس‌خواندتان فیلم بگیرید تا هم به موبایل دسترسی نداشته باشید، هم برای بیشتر درس‌خواندن و تماشای فیلمش، مثلاً تایم‌لپس، انگیزه بگیرید.

  1. تمرینات ذهنی

ذهن ما کارکردی شبیه به عضلات بدنمان دارد و هرچقدر بیشتر با آن تمرین کنیم، ورزیده‌تر و قدرتمندتر می‌شود. با تمرینات ذهنی، ظرفیت ذهن بیشتر می‌شود و در این صورت می‌توانیم بهتر و برای مدت بیشتری تمرکز کنیم. بنابراین برای تمرکز طولانی‌مدت، به فعالیت‌هایی مثل حل‌کردن جدول سودوکو، بازی شطرنج و درست‌کردن پازل‌های پیچیده فکر کنید.

6 راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز (2)

  1. مکان مناسب

درس‌خواندن در محیط مناسب از همه‌چیز مهم‌تر است. ویژگی‌های مکانی که برای درس‌خواندن انتخاب می‌کنید بستگی به خلقیات و عادات مطالعاتی‌تان دارد؛ اما حتماً و حتماً جایی درس بخوانید که بتوانید تمرکز بیشتری داشته باشید. بعضی افراد می‌توانند در محیطی که رفت‌وآمد و هیاهو باشد تمرکز کنند و بعضی دیگر تنها در سکوت است که متمرکز می‌شوند. محیطی که برای درس‌خواندن انتخاب می‌کنید، باید عاری از هرچیزی باشد که کوچک‌ترین صدمه را به تمرکز شما می‌زند. برای مطالعه بیشتر بد نیست سری هم به چهار نکته برای مکان مطالعه بزنید.

 

6 راهکار مؤثر برای افزایش تمرکز (2)

راستی، پانسیون مطالعاتی سمر همان جایی است که نه‌تنها می‌توانید برای تمرکزکردن بهش اعتماد کنید، بلکه همه‌ی موارد بالا را هم برایتان مهیا می‌کند تا آب در دلتان تکان نخورد!

به‌قلم: سارا عاشوری

دیدگاهتان را بنویسید

×
×

سبد خرید