پانسیون و سالن مطالعه سمر

چرا اتاق خودمان جای مناسبی برای مطالعه‌ی درسی نیست؟

چرا اتاق خودمان جای مناسبی برای مطالعه‌ی درسی نیست؟

چرا اتاق خودمان جای مناسبی برای مطالعه‌ی درسی نیست؟

به‌احتمال زیاد تابه‌حال مطالب زیادی خوانده‌اید یا خیلی‌ها بهتان گفته‌اند که «مکان مطالعه» در بهره‌وری مطالعه چقدر تأثیرگذار است. اصلاً کتابخانه‌ها از همین رو مکان موردعلاقه‌ی دانشجویان‌اند؛ چون بهره‌وری مطالعه را چندبرابر می‌کنند.

محیط مطالعه و کار خود انگیزه‌ای برای انجام کارها و رسیدن به برنامه‌هاست. شاید در نگاه اول داشتن یک رویکرد و روتین مطالعاتی، خسته‌کننده و یکنواخت به نظر برسد؛ اما حُسن داشتن یک روال مطالعاتی در این است که بدون صرف تلاش زیاد، شما را به مطالعه عادت می‌دهد و باعث می‌شود انگیزه‌ی لازم را داشته باشید. جدابودن محیط مطالعه از اتاق شخصی و خانه، امتیازات بسیار زیادی دارد که شاید مهم‌ترینش، سروکله‌زدن کمتر با خواب‌آلودگی باشد.

جای مناسب برای مطالعه‌ی درس (1)

علاوه بر اینکه ثابت‌بودن مکان مطالعه در فرایند یادگیری مؤثر است، عوامل دیگری هم وجود دارد که این موضوع را دوچندان می‌کند. در ادامه، چندتا از این عوامل را با هم مرور می‌کنیم.

 

چرا اتاق خودمان جای مناسبی برای مطالعه‌ی درسی نیست؟

۱- کم‌شدن حواس‌پرتی: وقتی به‌خاطر همه‌گیری ویروس کرونا مجبور به ماندن در خانه‌هایمان شدیم، بیشتر از قبل فهمیدیم که محیط مطالعه تا چه حد می‌تواند باعث حواس‌پرتی و ازدست‌رفتن تمرکز شود. همچنین بدیهی است که تمرکز‌کردن در مکان‌های شلوغ سخت و نشدنی است. بنابراین، فعالیت در یک محیط آرام که تمرکز در آن ممکن باشد، تأثیر بسیار مثبتی بر راندمان ما خواهد داشت.

جای مناسب برای مطالعه‌ی درس (2)

 

۲- منظم‌ماندن: درنظرگرفتن مکانی مجزا برای فعالیت‌هایمان، خودبه‌خود ما را به‌سمت نظم سوق می‌دهد. ما در یک محیط جغرافیایی خاص قرار می‌گیریم که قرار است فعالیت خاصی را هم در آن انجام دهیم. مثلاً وقتی در اتاقتان مطالعه می‌کنید، هر لحظه می‌توانید به‌سراغ یخچال بروید یا تلویزیون را روشن کنید؛ اما مطالعه در یک پانسیون مطالعاتی تخصصی، هم شما را به‌سمت برنامه‌ریزی درسی و مطالعاتی منظم می‌برد، هم کمک می‌کند تا به آن عمل کنید.

جای مناسب برای مطالعه‌ی درس (2)

 

۳- دورشدن از ابزار و گجت‌ها: اتاق شخصی و خانه پر است از وسایل و ابزارهای کاربردی و سرگرم‌کننده که می‌توانند ذهنمان را از درس و کار دور کنند؛ برای همین، مکان مناسبی برای فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز بالا دارند نیست. در یک پانسیون مطالعاتی، امکان استفاده از این ابزار به‌صورت غیراصولی وجود ندارد و باعث حواس‌پرتی نمی‌شوند.

جای مناسب برای مطالعه‌ی درس (4)

 

۴- دسترسی آسان به وسایل موردنیاز مطالعه: یکی از نیازهای بسیار مهم و ضروری در محیط‌های مطالعاتی، فراهم و دردسترس‌بودن اقلام لازم است. کیفیت این وسایل بسیار مهم است. وقتی اسم مطالعه‌کردن به میان بیاید، اولین چیزی که به ذهن افراد می‌رسد، میز و صندلی است. میز و صندلی مناسب برای مطالعه باید ارگونومیک و متناسب با حالت طبیعی بدن باشد. چون قرار است افراد ساعات زیادی روی صندلی‌ها بنشینند و از میزها استفاده کنند و این مسئله بر سلامت جسمی‌شان تأثیرگذار است.

جای مناسب برای مطالعه‌ی درس (4)

 

۵- تهویه‌ی مناسب: نور طبیعی و مناسب و جریان‌داشتن هوای تمیز در محیط مطالعه از دیگر عوامل مؤثر بر بهره‌وری مطالعه است. این دو عامل به ذهنمان کمک می‌کنند تا متمرکز بماند و کارایی بیشتری داشته باشد.

جای مناسب برای مطالعه‌ی درس (4)

 

۶- لذت‌بخش‌شدن فرایند یادگیری: تمیزی و مرتب‌بودن، سادگی، آرامش و زیبایی مکان مطالعه و کارمان، نتیجه‌ای انکارنشدنی بر روند ما خواهد داشت. رعایت همین نکات کوچک باعث می‌شود تا فرایند یادگیری برایمان لذت‌بخش باشد و کمتر دچار خستگی شویم.

جای مناسب برای مطالعه‌ی درس (7)

 

علاوه بر مواردی که تا اینجا درباره‌شان صحبت کردیم، عوامل دیگری هم هستند که اهمیت مکان و محیط مطالعه و یادگیری را نشان می‌دهند. درست است که مهیاکردن چنین مکانی برای همه امکان‌پذیر نیست و جمع‌شدن این ویژگی‌ها در یک جا کار دشواری به نظر می‌رسد، اما ما در پانسیون مطالعاتی سمر سعی کرده‌ایم این ویژگی‌ها را به بهترین شکل ممکن برایتان فراهم کنیم تا این سرای مطالعه به بهانه‌ای برای دوستی ما و شما تبدیل شود.

به‌قلم: مریم شیخ‌زاده

دیدگاهتان را بنویسید

×
×

سبد خرید